ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7358072
*
nr 735 8072
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 72
Utrop:
600 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 januari 2012
kl 19:55:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/1 16:36:07
1
100 kr
17/1 20:45:43
2
150 kr
21/1 13:08:33
3
300 kr
21/1 22:20:41
4
750 kr
22/1 11:48:21
5
400 kr
22/1 11:49:15
5
500 kr
22/1 11:49:25
5
600 kr
22/1 11:49:39
5
700 kr
22/1 11:49:49
5
800 kr
22/1 18:59:33
4
1.100 kr
22/1 20:52:28
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 735 8072
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 72
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 januari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/1 16:36:07 | 1 | 100 kr |
| 17/1 20:45:43 | 2 | 150 kr |
| 21/1 13:08:33 | 3 | 300 kr |
| 21/1 22:20:41 | 4 | 750 kr |
| 22/1 11:48:21 | 5 | 400 kr |
| 22/1 11:49:15 | 5 | 500 kr |
| 22/1 11:49:25 | 5 | 600 kr |
| 22/1 11:49:39 | 5 | 700 kr |
| 22/1 11:49:49 | 5 | 800 kr |
| 22/1 18:59:33 | 4 | 1.100 kr |
| 22/1 20:52:28 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



